IN MEMORIAM

Săptămâna profesor Cecilia Păun

Pe 21 noiembrie 2011, Cecilia Păun a trecut în nefiinţă.

A fost o personalitate apreciată a comunei noastre, fiind aleasă redactor-şef al revistei Rădăcini, pentru care a conceput şi a prezentat sumarul în vara anului 2010.

Domnul Ioan Paul POPESCU scria în primul număr al revistei Rădăcini:

„Din păcate, boala a împiedicat-o pe Cici să-şi ducă la bun sfârşit obligaţiile asumate prin acceptarea postului de redactor-şef. În speranţa că, în urma tratamentelor la care s-a supus timp de 2 ani, se va simţi mai bine şi va putea lucra pentru revistă, am amânat apariţia acesteia în mai multe rânduri.

Deşarte speranţe. În noiembrie 2011, cu lacrimi în ochi, câteva sute de osiceni am condus-o pe ultimul drum.

Într-o atmosferă apăsătoare, creată de golul rămas după plecarea redactorului-şef, conducerea asociaţiai a hotărât ca primul număr al revistei să păstreze titlul şi cuprinsul propus de Cici, la care, cu de la noi putere, am adăugat un „medalion”: profesor Cecilia Păun”

Numărul 1 al revistei a ieşit de sub tipar în luna mai 2012.

La 10 ani de la trecerea sa în nefiinţă, Asociaţia Culturală „Pro Memoria” îşi propune ca pe parcursul unei săptămâni, începând de azi, să publice articolele scrise atunci de cei care au cunoscut-o.

 

Lasă un răspuns